Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Dubová

Dubovawww.dubova.sk

Dubová je malebná obec na východnom úpätí Malých Karpát. Časť jej katastra sa nachádza v území Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty. Územie európskeho významu Predhorie bolo vyhlásené v roku 2018.

Predmetom ochrany sú najmä dva druhy chrobákov, a to roháč obyčajný a fúzač veľký. Oba patria k druhom európskeho významu obývajúcim aj významný biotop: Eurosibírske dubové lesy na spraši a piesku.

Tento biotop zahŕňa porasty dubov s minimálnou prímesou iných stromov. Na základe jednoduchých sýtozelených listov s výraznými lalokmi by malo dub spoznať aj dieťa. Pri dotyku s charakteristicky pozdĺžne rozpukanou kôrou môže človek cítiť teplo a silu  daného stromu. Duby dopĺňajú iba podrastové kroviny. Vyskytujú sa v teplých a suchých oblastiach.

Dubiny územia európskeho významu Predhorie sa nachádzajú na kyslých horninách, kremencoch. Sklony svahov a tepelné podmienky spolu s geodiverzitou územia tvoria dobré podmienky pre ich rast. Napriek tomu ide o výnimočný a cenný biotop s prvkami, ktoré si zaslúžia našu pozornosť a ochranu.